Nagroda dla Stypendysty

Fundacja "Wygrajmy Zdrowie" została uhonorowana Nagrodą Św. Kamila 2013 w kategorii: instytucje, stowarzyszenia i organizacje będące wzorem opieki nad chorymi ich rodzinami. Nagrodę odebrał  jej prezes i założyciel, Szymon Chrostowski, stypendysta-absolwent Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

 

- Cieszę się, że inicjatywy miłosierdzia są w Polsce dostrzegane, że mówi się dużo o wspieraniu chorych, obecności bliskich osób przy nich, miłości i akceptacji, bo to są rzeczy najważniejsze podczas pokonywania choroby - mówił Chrostowski.

Nagrody zostały wręczone 11 lutego 2013 roku w Galerii Porczyńskich – Muzeum Kolekcji Jana Pawła II podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Św. Kamila – patrona chorych. Laureatami nagród specjalnych są m.in: Aktor Jerzy Stuhr, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej prof. Wojciech Rowiński i fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?".

W gali wręczenia nagród uczestniczył premier Donald Tusk oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych i kościelnych oraz twórcy życia publicznego.

Nagroda Imienia Św. Kamila, patrona chorych i pracowników służby zdrowia, została ustanowiona w 2007 roku z inicjatywy Zakonu Posługujących Chorym – Ojców Kamilianów oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Nagroda przyznawana jest z okazji Światowego Dnia Chorego, co roku w innej dziedzinie medycyny. Główną ideą Nagrody jest okazanie wdzięczności tym, którzy z wielką troską i bezinteresownością budują kulturę miłosierdzia, akceptacji chorych i ich rodzin, stając się głosem tych, którzy sami nie są w stanie domagać się przestrzegania swoich praw. Nagroda jest symbolem pomocy niesionej każdemu choremu, bez względu na jego światopogląd, wyznawaną wiarę, czy rodzaj choroby – wyjaśnia Ks. Abp Władysław Ziółek, Metropolita - Senior Archidiecezji Łódzkiej, członek Kapituły Nagrody Imienia Św. Kamila. W 2012 roku Nagrody Imienia Św. Kamila zostały przyznane za szczególną opiekę i troskę nad osobami starszymi.

W swym wystąpieniu Premier Donald Tusk nawiązał do ogłoszonej w poniedziałek decyzji papieża Benedykta XVI o ustąpieniu ze Stolicy Piotrowej. Jak ocenił, decyzja papieża jest znacząca, smutna i ważna i jest przypomnieniem nam wszystkim, "czym jest życie człowieka, czym jest cierpienie człowieka, czym jest słabość człowieka". 

"Jest jakaś niesamowita klamra w tym, że to Jan Paweł II, nasz papież, ten dzień uczynił dniem pamięci, czułości, troski wobec wszystkich chorych. (...) Ja nie mam żadnych wątpliwości, że ta wiadomość przyszła także po to, byśmy tu, w Polsce, i wszędzie na świecie tym bardziej pamiętali o tym zapisanym już w Biblii obowiązku każdego z nas, aby być blisko chorego" - powiedział premier. 
O nagrodzonych Tusk powiedział, że "pokazują bardzo wyraźnie, że największym darem, którym możemy dać osobom cierpiącym i chorym, jest nasza obecność, z naszą miłością, z naszym uczuciem, z naszym poświęceniem". 

"Jako państwo, jako władze publiczne, jesteśmy w stanie, w mniejszym lub większym stopniu, gorzej lub lepiej, zapewnić finansowanie różnych działań na rzecz chorych, ale serca, czułości, troski, miłości, nie można sfinansować" - podkreślił premier. 

W kategorii "Stowarzyszenia i organizacje pacjentów, będące wzorem opieki nad chorymi i ich rodzinami" główna nagroda trafiła do fundacji "Wygrajmy zdrowie" im. prof. Grzegorza Madeja - "w uznaniu za wieloletnią edukację społeczną w dziedzinie onkologii oraz za dotychczasową działalność dla dobra chorych". Wyróżniono w tej kategorii Stowarzyszenie "Kruchy Dotyk" oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. 

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny. 

Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Papież odniósł się w nim do ewangelicznej nauki o cierpieniu i zaapelował do władz zachęcając je, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję "do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju". 

Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 r. w Lourdes we Francji, z udziałem papieża Jana Pawła II. 

Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” jest organizacją pożytku publicznego - wspólną inicjatywą pacjentów, których problem raka jąder, prostaty, pęcherza moczowego czy nerek, dotknął osobiście oraz lekarzy Kliniki Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie. Fundacja ma na celu promowanie problematyki onkologicznej ze szczególnym uwzględnieniem onkologii urologicznej.

- Chcemy by nasze działania skupiły się również na edukacji w zakresie onkologii zorientowanej na środowiska młodzieży i ich wychowawców, bo tego w Polsce najbardziej brakuje - opisuje Szymon Chrostowski i dodaje: - Ja sam byłem kiedyś chory na raka. Stypendyści i pracownicy "Dzieła" modlili się o moje uzdrowienie za wstawiennictwem Jana Pawła II. Ich troska o mnie była wzruszająca, czułem, że mam dla kogo żyć i do dziś jestem im za to wdzięczny, jak różwnież wszystkim ludziom dobrej woli, którzy ofiarowali pieniądze na stypendia, to dzięki nim mogłem skończyć studia. Po powrocie do zdrowia założyłem swoją Fundację i na każdym kroku mówię chorym: wsparcie najbliższych to najlepsza terapia w chorobie; nie wolno tracić nadziei - jest tylu ludzi, dla których warto żyć!

Więcej informacji o Fundacji tutaj.

 

Źródło : PAP